You are currently viewing Gra na instrumencie, a rozwój dziecka – 11 korzyści. Pierwszy instrument dla dziecka.

Gra na instrumencie, a rozwój dziecka – 11 korzyści. Pierwszy instrument dla dziecka.

W tym artykule przedstawię kilka rzeczowych argumentów, dlaczego warto, aby Twoje dziecko uczyło się grać na instrumencie. Opowiem, w jaki sposób wybrać pierwszy instrument dla dziecka. Można zauważyć, że dzieci, które mają styczność z muzyką od najmłodszych lat, osiągają więcej sukcesów w całym ich życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym. To świetny sposób, aby zapewnić Twojemu dziecku lepszy start. Gra na instrumencie dla dzieci, nie zawsze musi być kojarzona z poważnymi instrumentami. Dobrym początkiem jest już zabawa grzechotkami czy najprostszymi instrumentami dla dzieci.

Dlaczego warto, aby twoje dziecko uczyło się grać na instrumencie?

  1. Gra na instrumencie rozwija intelekt dziecka – udowodniono, pozytywny wpływ muzyki na rozwój dziecka. Niektóre badania mówią, że dzieci, które wcześnie rozpoczęły naukę gry na instrumencie mogą posiadać nawet o 7,5 pkt IQ więcej, niż dzieci, które nigdy nie grały.
  2. Ćwiczy motorykę i koordynację – gra na instrumencie pobudza do działania obie półkule mózgu, co w efekcie istotnie wpływa na koordynacje ruchów dziecka z procesem myślowym. W konsekwencji dzieci są bardziej kreatywne, szybciej znajdują rozwiązania i osiągają lepsze wyniki w testach zarówno sprawnościowych jak i umysłowych.
pierwszy instrument dla dziecka na start

3. Uczy się, że nauka to przyjemność – dzieci, które regularnie grają na instrumencie, widząc efekty, przekładają to również na inne przedmioty szkolne. Uczą się, czerpać przyjemność z nauki, tym samym kojarząc naukę nie z przykrym obowiązkiem, a z szansą na zdobycie nowych ciekawych umiejętności.

4. Pobudza wiele zmysłów – dziecko uczy się wykorzystywać i łączyć swoje zmysły, takie jak np. słuch, wzrok czy dotyk. Potrafią okryć i spożytkować ich potencjał, niedostępny dla dzieci, które nie uczyły się grać.

5. Uczy systematyczności i organizacji – dziecko zauważa, że do osiągnięcia konkretnych rezultatów konieczna jest systematyczność i odpowiednia organizacja pracy. Uczy się zależności pomiędzy czasem spędzanym na ćwiczeniach, a na zabawie. Dzięki muzycznym zajęciom pozalekcyjnym uczy się samodyscypliny, która przekłada się na sumienność w odrabianiu prac domowych.

6. Ćwiczy pamięć i koncentrację – najmłodsi dzięki nauce muzyki uczą się koncentrować na jednej rzeczy, co jest wyjątkowo trudne w dzisiejszych czasach, z powodu wielu rozpraszaczy uwagi. Ćwiczenie koncentracji pozytywnie wpływa na naukę w każdej dziedzinie życia. Dodatkowo uczy dzieci szybkiego zapamiętywania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

7. Zyskuje pasję – dzieci są ciągłymi poszukiwaczami i odkrywcami. Uczą się tego, czego sami pozwolimy im się nauczyć. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc dziecku w zdobywaniu pasji i czerpaniu z niej radości. Dając dziecku szansę na poznanie instrumentu, dajemy mu szansę rozwoju i zdobycia nowego, ciekawego hobby, które może towarzyszyć mu do końca życia.

8. Rozwija mowę dziecka – nauka gry sprawia, że u dziecka poprawia się biegłość przetwarzanych sygnałów dźwiękowych, co skutkuje szybszym rozwojem aparatu mowy

9. Ćwiczy zdolności językowe – Podczas nauki gry na instrumencie pobudzane są partie mózgu, które bezpośrednio odpowiadają za naukę języka obcego. Dzięki temu dziecko z większą łatwością, będzie mogło przyswajać inne języki.

pierwszy instrument dla dziecka na początek

10. Uczy opanowania i cierpliwości – efekty gry na instrumencie możliwe są do osiągnięcia szczególnie dzięki regularnym ćwiczeniom. To sprawia, że z czasem Twoje dziecko zauważy zależność pomiędzy opanowaniem i cierpliwością a efektami swojej pracy, nie tylko na płaszczyźnie muzycznej, ale również w codziennym życiu.

11. Pomaga w zdobyciu poczucia rytmu – granie nawet najprostszy utworów uczy wykonywać czynności w odpowiednim tempie i w odpowiednim czasie. Przeprowadzone badania udowadniają, że poczucie rytmu jest połączone również z umiejętnością pisania i czytania. Ponadto, dzieci z lepszym wyczuciem rytmu, tańczą lepiej.

12. Daje możliwość osiągnięcia kariery muzycznej – gra na instrumencie pozwala dziecku trafić do zespołu bądź orkiestry, oswajać się z publicznością i występami scenicznymi. W przyszłości taka umiejętność może przekładać się również możliwość zarabiania.

Pierwszy instrument dla dziecka. Jaki wybrać i jaki jest najlepszy?

 Dziecko powinno mieć kontakt z instrumentem już od pierwszych dni życia. Muzyka bowiem stymuluje, uspokaja oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie. Kiedy dziecko zdobywa umiejętność siedzenia i koordynowania swoich ruchów, warto zastąpić zwykłe zabawki, zabawkami muzycznymi jak np. grzechotki, tamburyny, marakasy, cymbałki, bębenki czy małe instrumenty klawiszowe. Doskonałym pomysłem jest dawać do zabawy dziecku atrapy gitar, skrzypiec czy małego fortepianu.

Nauka gry na instrumentach dla dzieci

Wraz z wiekiem dziecka i zmianą jego predyspozycji możemy zaproponować dziecku poważniejsze instrumenty. Ważne, aby przy wyborze instrumentu kierować się również tym co dziecku sprawia największą przyjemność, próbować rozpoznać czy lubi instrumenty z kategorii strunowych, dętych lub perkusyjnych. Jednym z najprostszych wyborów na start jest flet prosty. Dlatego ten właśnie instrument jest elementem nauczania muzycznego w szkole podstawowej. Kolejnymi dużo trudniejszymi instrumentami dla dziecka są instrumenty strunowe czy klawiszowe. Świetnym kompromisem pomiędzy tymi instrumentami, są małe instrumenty dęte, takie jak harmonijka.

Z praktyki i mojego osobistego doświadczenia wynika, że harmonijka ustna jest bardzo często wybierana, jako pierwszy instrument dla dziecka.

Argumenty przemawiające za wyborem harmonijki ustnej dla dziecka :

  • Cena instrumentu – najtańszą harmonijkę można kupić już za kilkadziesiąt złotych.
  • Wielkość instrumentu – jest mała i lekka, przez nie sprawia problemu w transporcie.
  • Łatwość gry – pierwsze proste utwory można opanować bez znajomości nut
  • Wszechstronność – odpowiednia nie tylko na spotkania towarzyskie, ale również na apele i inne uroczystości
  • Mobilność nauki – pozwala na samodzielną naukę w dowolnym miejscu, korzystając z pomocy jaką zawarłem w moim multimedialnym kursie nauki gry na harmonijce.

Podsumowując, nauka gry na instrumencie jest czymś fascynującym, nowym i wzbudzającym ciekawość u dzieci. Pozwala osiągnąć dzieciom sukcesy na wielu płaszczyznach. Idealnym i prostym instrumentem na początek przygody z nauką jest harmonijka ustna. Łatwość nauki gry, wielkość i cena instrumentu zdecydowanie przemawiają za tym, aby właśnie harmonijkę wybrać do pierwszego kontaktu dziecka z instrumentem.

Komentarze Facebooka
4.7/5 - (3 votes)