You are currently viewing Nauka gry na instrumentach. Jaki wybrać pierwszy instrument?

Nauka gry na instrumentach. Jaki wybrać pierwszy instrument?

Nauka gry na instrumentach na pierwszy rzut oka wydaje się trudna. Dlatego często pada pytanie, jaki instrument wybrać? Czy dam radę nauczyć się grać? Jak dużo czasu pochłonie nauka? Dużo pytań, ale niewiele odpowiedzi. Nie martw się! Dziś pomogę Ci rozwiązać ten problem. Dowiesz się, na jakim instrumencie możesz grać, niezależnie od tego ile masz lat. Jak nauczyć się grać najszybciej oraz jak tego dokonać nie znając nut, oraz dlaczego nauka gry na instrumencie jest ważna. O tym i kilku innych argumentach opowiem Ci w kilku punktach poniżej. Zapraszam

Nauka gry na instrumentach – korzyści:

  1. Zyskasz pasję – dzięki umiejętności gry, będziesz mógł zdobyć nową pasję lub poszerzyć tą, którą już posiadasz. Staniesz się honorowym członkiem wszystkich spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, na których będziesz mógł pochwalić się swoimi umiejętnościami. Z dumą będziesz mógł umilać czas i celebrować wiele okoliczności od urodzin i spotkań towarzyskich po te bardziej poważne organizowane przez różne instytucje. Nauka gry na instrumencie jest doskonałym wypełniaczem wolnego czasu. Angażując się w grę, zdecydowanie przestaniesz się nudzić, a każdy kolejny dzień będzie szansą na pogłębianie swoich umiejętności i zainteresowań.
  2. Pobudzisz mózg do działania nauka gry na instrumencie nie sprowadza się wyłącznie do czynności manualnych, ale również wymaga dużego zaangażowania umysłowego. Na nowo zaczniesz prowokować swój mózg do działania, a już po kilku tygodniach zauważysz znaczne postępy nie tylko związane z samą nauką gry, ale także z zapamiętywaniem i koncentracją na każdej płaszczyźnie.
  3. Pozwala oderwać się od codzienności – umiejętność gry na instrumencie nadaje barw szarej codzienności. Muzyka daje możliwość zapomnieć na chwilę o problemach i obowiązkach. Staje się swego rodzaju odskocznią, pozwalającą spojrzeć na pewne rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Gra na instrumencie koi nerwy i sprawia, że czujemy się lepiej. Dowodem na to jest wykorzystanie muzyki w różnego rodzaju terapiach. Posiadanie umiejętności gry na instrumencie, sprawi, że podniesiesz swoje poczucie własnej wartości, zaczniesz czuć się pewniej wśród otaczających Cię ludzi. Muzyka sprawdza się również wtedy, kiedy chcesz pobyć chwilę w samotności.
Nauka gry na instrumentach dętych harmonijka ustna

Na jakim instrumencie najłatwiej nauczyć się grać? Jaki wybrać pierwszy instrument?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale sam możesz to sprawdzić.  
KROKI:

1. Określ swoje predyspozycje

Jeżeli uważasz, że potrafisz świetnie pracować rękami i koordynować swoje ruchy, odpowiednimi dla Ciebie będą instrumenty strunowe i klawiszowe. Możliwe, że najlepszym rozwiązaniem, które dotyczy osób w każdym wieku, będzie wykorzystanie aparatu mowy. Instrumentem, który idealnie sprawdzi się dla wszystkich osób, będzie instrument dęty, niewielkich rozmiarów o nieograniczonych możliwościach, czyli harmonijka ustna.

2. Wykorzystaj doświadczenie swoje i swoich bliskich

Jeżeli kiedyś grałeś na instrumencie, nawet krótko lub dawno temu, zdecydowanie łatwiej będzie Ci pochłonąć wiedzę. Jeżeli, ktoś z członków Twojej rodziny, potrafi grać, z pewnością pomoże Ci przebrnąć przez pierwsze kroki nauki. Przypomnij sobie lekcje muzyki, rytmiki czy tańca. Oceń swoje możliwości, dobierz instrument, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

3. Zewnętrzna pomoc

Jeżeli zdecydowałeś, że będziesz korzystać z zewnętrznej pomocy, możesz poszukać podręczników do gry, lub szukać prywatnego nauczyciela, co będzie dobrym, jednak zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Osobiście polecam Ci korzystanie z pomocy kursów dostępnych w Internecie. Podjęcie nauki z takim kursem wiąże się przede wszystkim z komfortem, przez wzgląd na możliwość nauki z domu. Dodatkowo należy docenić kursy, w których masz możliwość porozmawiania z nauczycielem za pomocą komputera i uzyskania odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania.

4. Poziom trudności.

Na początek musisz dowiedzieć się, jak przebiegają etapy nauki gry na poszczególnych instrumentach oraz ocenić swój poziom zaangażowania w naukę. Możliwości związane z wyborem instrumentu są naprawdę duże, począwszy od prostych instrumentów wydających pojedyncze dźwięki (harmonijka, flet) po duże i skomplikowane (skrzypce, fortepian). Ważne jest, abyś realnie oszacował, ile czasu będziesz, mógł poświęcić na naukę i jaka będzie jej forma. Przykładowo na harmonijce możesz, osiągnąć widoczne efekty grając ok. 15 min dziennie.

5. Działaj teraz!

Jeżeli już postanowiłeś, że będziesz uczył się grać, nie zwlekaj z podjęciem decyzji o wyborze instrumentu, a wybierz taki, który masz pod ręką lub, który łatwo i szybko możesz zamówić przez Internet np. harmonijka. Nie szukaj wymówek – zacznij działać!

Nauka gry na instrumentach Jaki wybrać pierwszy instrument dla początkujących

Prosty instrument dla początkujących.

Jaki jest prosty instrument dla początkujących? To zależy od Twoich predyspozycji i od tego co lubisz. Osobiście poleciłbym Ci harmonijkę ustną, na której można zagrać każdy rodzaj muzyki. Jest ona stosunkowo łatwa w opanowaniu podstaw gry, efekty można zauważyć wyjątkowo szybko co jest motywujące dla osób początkujących. Harmonijka ma 10 kanałów oznaczonych cyframi od 1 do 10. Nie wymaga znajomości nut, dzięki czemu będziesz mógł grać z tabulatur (zapis utworów w formie cyfr). Decydując się na zakup harmonijki nie inwestujesz dużo i nie ryzykujesz. Cena dobrej harmonijki to ok. 100-200 zł. Harmonijka jest mała i łatwa w transporcie, możesz w każdej chwili wyciągnąć ją z kieszeni i zaskoczyć ludzi dookoła.

Jak nauczyć się grać na instrumencie? jak zacząć?

– Postaw sobie cel, jakie utwory chcesz opanować. Inspiruj się, oglądając dużo nagrań z harmonijką w Twoim ulubionym gatunku muzycznym. Jeżeli lubisz – blues, mogą nimi być: Sonny Boy Williamson II, Big Walter Horton(Shake), Sonny Terry, Kim Wilson, William Clarke, James Cotton, Charlie Musselwhite. Możesz poszukać inspiracji z jazzu i folku. Nie ma żadnych ograniczeń do tego, żebyś grał jak osoba, która jest dla Ciebie inspiracją.  

Jaki wybrać pierwszy instrument dęty harmonijka ustna

– Znajdź nauczyciela. Jeżeli chcesz szybciej osiągnąć efekty potrzebujesz kogoś kto wskaże Ci kierunek, wyjaśni terminy, podstawowe pojęcia i nauczy technik brzmieniowych. Jest to na pewno efektywne, ale drogie. Jeżeli szukasz kompromisu to mam dla Ciebie rozwiązanie. Wszystko to co mówiłem do moich kursantów podczas setek lekcji, spisałem w moim kursie gry na harmonijce. Jest to kompromisowe rozwiązanie, praktyczne i tanie. Kurs pozwoli Ci się kształcić wiele miesięcy. W razie potrzeby zawsze możesz do mnie napisać, a ja odpowiem na Twoje pytania.   

– Kup instrument. Harmonijkę możesz zamówić wygodnie, nie wychodząc w domu, przez Internet. Listę polecanych harmonijek opisałem w tym artykule: ZOBACZ. W skrócie będą to wszystkie modele powyżej 60 zł. Unikaj tańszych harmonijek, potrafią one skutecznie zniechęcić do nauki. Nie oddają potencjału i poprawnego brzmienia.

Darmowy kurs gry na harmonijce

5-dniowy kurs e-mail z poradami i filmami, które nauczą Cię podstaw gry i zainspirują. 

Podaj e-mail i odbierz 5-dniowy kurs za darmo. ↓

.

– ćwicz krótko, ale regularnie grając swoje ulubione utwory. Kluczem do sukcesu jest regularna, codzienna gra. Zdecydowanie lepiej jest ćwiczyć 15 min każdego dnia, niż jednego dnia 5 godzin. Takie działania pozwalają utrwalić się nowym nawykom w umyśle. Nie rób nic na siłę. Jeżeli masz gorszy dzień, po prostu nie graj. 

Z mojego doświadczenia wynika, że harmonijka jest optymalnym instrumentem, ze względu na poziom trudności, cenę, dostępność oraz szybkie efekty nauki, widoczne u kursantów w praktyce.

Pozdrawiam, 

Dawid.

Już wiesz co wybrać? A jaki był Twój pierwszy instrument? Napisz poniżej.

Komentarze Facebooka
5/5 - (3 votes)