HARMONIJKA USTNA

Wspaniały i mały instrument: Harmonijka ustna, harmonijka, harmoszka, organki – nieważne jak byś to nazwał,  to w domyśle masz ten wyjątkowy instrument o niewielkich rozmiarach, a ogromnych możliwościach.
Harmonijka ustna jest instrumentem, na którym łatwo jest się nauczyć grać, ale jednym z trudniejszych do perfekcyjnego opanowania. Harmonijka ustna, jaką znasz teraz, nie od zawsze tak wyglądała i brzmiała. Pierwsze harmonijki prezentowały się  inaczej i wędrowały po całym świecie od Azji po Texas, ale o tym możesz przeczytać w historii. Teraz nieco konkretów na temat tego instrumentu. Jak jest zbudowana harmonijka ustna? Z czego się składają jej elementy i jak działają? 

harmonijka ustna kurs nauka

Budowa Harmonijki ustnej :

Poniższy obrazek przedstawia szczegółowo budowę harmonijki ustnej. Każdy jej element oraz szczegół, który opisuję poniżej, posłuży Ci do lepszego zrozumienia zasad jej działania.

Powyżej harmonijka Blues Harp firmy Hohner

1 – śruba łącząca górną pokrywę z korpusem
2 – górna pokrywa
3 – otwory w płytce i pokrywie na śruby
4 – śruby łączące stroik z korpusem
5 – górna płytka stroikowa
6 – stroik
7 – nit łączący stroik z płytką stroikową
8 – korpus harmonijki (grzebień)
9 – oznaczenie tonacji, w jakiej została nastrojona harmonijka

Harmonijka ustna – Elementy

Każda harmonijka ustna diatoniczna (10 kanałowa) składa się z części wymienionych na obrazku. Pokrywy harmonijki są mocowane do płytki stroikowej za pomocą śrubek lub gwoździ. Służą one do ochrony stroików przed zanieczyszczeniami i kurzem oraz kształtują dźwięk. Posiadają własną przestrzeń rezonansową którą możemy dodatkowo modelować rękami (wibrato).

harmonijka ustna czesci budowa

Stroiki to serce harmonijki ? są elementami, które wydają dźwięk i odpowiadają za jego jakość, barwę, wysokość itp. Każda płytka stroikowa dolna i górna posiada 10 stroików w każdej co daje 20 dźwięków podstawowych.

Płytki przymocowane są do korpusu (grzebienia) – tak naprawdę cały instrument opiera się właśnie na tej części. Wykonuje się je najczęściej z plastiku, drewna, aluminium.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam  na stronę o harmonijkowej  nauce gry , tam dowiesz się, jak zdobyć kompleksową wiedzę. Nie czekaj i ucz się szybciej od innych!

Darmowy kurs gry na harmonijce

5-dniowy kurs e-mail z poradami i filmami, które nauczą Cię podstaw gry i zainspirują. 

Podaj e-mail i odbierz 5-dniowy kurs za darmo. ↓

.

Zasada działania harmonijki ustnej:

Sercem harmonijki jest stroik przelotowy. Jeśli już zobaczyłeś wcześniej budowę, to doskonale wiesz, że stroik jest prostokątną cieniutką blaszką umieszczoną nad lub pod kanałem, który znajduje się w korpusie.­ Wprawiona w drganie za pomocą powietrza wydobywa z siebie dźwięki. Im dłuższy stroik, tym dźwięk niższy i analogicznie im krótszy ? tym dźwięk wyższy. Gdy dmuchasz w kanał, drży stroik na górnej blaszce ? natomiast, gdy wciągasz, drży stroik na dolnej, czyli w każdym kanale znajdują się po 2 stroiki. W ten sposób zyskujemy 20 dźwięków podstawowych (tak naprawdę 19, ponieważ jeden dźwięk się powtarza).
Masz jakieś pytania? Zapraszam do kontaktu.

harmonijka ustna rozklad dzwiekow

Rozkład dźwięków na harmonijce ustnej diatonicznej w stroju Richtera – Tonacja C-dur

Zielone – dźwięki podstawowe
Niebieskie – dźwięki obniżone
Czerwone – dźwięki podwyższone

Rodzaje harmonijek ustnych

Harmonijki ustne generalnie dzielimy na trzy grupy. Diatoniczne, Chromatyczne, Akordowe.

Harmonijka diatoniczna to najpopularniejszy typ. To 10-kanałowe instrumenty, które często widzisz w sklepie muzycznym lub podczas koncertu. Są niewielkich rozmiarów, przez co stały się niesamowicie popularne. Gra się na nich najczęściej bluesa, jazz, folk.
Harmonijki Chromatyczne są większe i posiadają przycisk z boku. Pozwala on obniżyć dźwięk o pół tonu. Nie wymagają tak wprawnego opanowania instrumentu, jak diatoniczne. Zobacz pełne opisy tych i pozostałych rodzajów harmonijek: Tremolo, Basowe Oktawowe.

Niejednokrotnie słyszałeś wirtuozów grających cuda na takim maleństwie. To efekt opanowania technik gry na harmonijce do perfekcji, czasem zajmuje to kilka lat, ale można w ten sposób wypracować sobie swój charakterystyczny styl.

Jeżeli zaczynasz i nie wiesz jaki instrument kupić to zapraszam Cię do przeczytania artykułu na ten temat.
Dowiesz się jaką harmonijkę kupić, tanią, droższa, Hohner?

A jeżeli potrzebujesz małej pomocy podczas grania, to mam dla Ciebie świetną propozycję. Przygotowałem kilkadziesiąt gotowych tabulatur do zagrania na harmonijce. Jest kilka klasyków i parę mniej znanych zagrywek. myślę, że znajdziesz coś dla siebie.

Podobał Ci się artykuł?

Czego byś się chciał jeszcze dowiedzieć?

Odpowiedź napisz poniżej a resztę zostaw mnie!

Komentarze Facebooka