JAKĄ HARMONIJKĘ KUPIĆ?

Dowiedz się jaką harmonijkę kupić? By nie stracić pieniędzy.

To standardowe pytanie, które nurtuje wielu harmonijkarzy: tych zaczynających się uczyć oraz już grających jakiś czas. Prawdą jest, że każdemu może przypodobać się inną harmonijką. Każdy z nas ma inne ręce czy usta, w konsekwencji jedni będą lubić, gdy harmonijka ustna będzie nieco większa, a ci o mniejszych dłoniach – instrument mniejszych rozmiarów. To jednak też nie jest regułą. Jedyna rzetelna metoda to kupić kilka różnych modeli harmonijek, nawet różnych firm. Wtedy sam odpowiesz sobie na pytanie, na której gra Ci się najbardziej komfortowo. Z wielu lat praktyki polecę Ci pewien system, dzięki któremu znalazłem instrument służący mi do dziś i nie mam problemu, jaką harmonijkę kupić.

Kupowałem każdą nową harmonijkę w innej tonacji oraz innego modelu. Po pewnym czasie miałem 7 różnych harmonijek i mogłem stwierdzić, na której gra mi się najlepiej. Sam grając kilka lat na Marine Band Hohner, która ma wąskie i blisko siebie położone kanały, postanowiłem zakupić Blues Harp Hohner i byłem nieco zawiedziony. Rozstaw kanałów był szerszy (standardowy), przez co grałem trochę wolniej, mniej dynamicznie, nie wspominając już o innym brzmieniu, które też mi nie odpowiadało. Są to jednak moje osobiste odczucia lub przyzwyczajenia, u Ciebie może być dokładnie odwrotnie.

jaka harmonijke kupic szczegoly

Zatem jaką harmonijkę kupić i wybrać? Podzielę to na dwie odpowiedzi:

– Jeżeli jesteś osobą, która zaczyna się uczyć i grać, to z firmy Hohner polecam Ci każdą oprócz Bluesband oraz Silverstar.

– Jeżeli już grasz jakiś czas, to w zależności od budżetu – około 120 zł: Marine Band Hohner, natomiast z większym budżetem – do 300 zł: Seydel BluesSession Steel albo sztandarowy model tej firmy 1847 Classic.

To moja odpowiedź na pytanie, jaką harmonijkę kupić. Sam odkrywałem to wiele lat i cieszę się, że teraz mogę dzięki temu dać Tobie wskazówkę i oszczędzić dużo czasu.
W przypadku gdy już wiesz na jakiej harmonijce chcesz grać, zapraszam do działu dotyczącego  nauki gry harmonijkowej tam dowiesz się o wiele więcej.

Już wiesz, jaką harmonijkę kupić?

Darmowy kurs gry na harmonijce

5-dniowy kurs e-mail z poradami i filmami, które nauczą Cię podstaw gry i zainspirują. 

Podaj e-mail i odbierz 5-dniowy kurs za darmo. ↓

.

Opisy poszczególnych modeli dwóch harmonijkowych firm w mojej osobistej ocenie, które powinny rozwiać Twoje wątpliwości na temat “ Jaką harmonijkę wybrać i kupić ” –  poniżej.

HOHNER

Marine Band Classic   bardzo elegancka harmonijka o niewielkich rozmiarach, z łatwością wydobywa się z niej dźwięki. Posiada nieco węższe kanały, dzięki czemu gra jest nieco trudniejsza dla początkujących, ale dodaje to większej ekspresji i dynamiki gry w późniejszym etapie nauki. Wydobyć można z niej soczyste i metaliczne dźwięki; można powiedzieć, że jest nieco piskliwa. Doskonała do gry pojedynczych dźwięków i akordów. Pokrywy są ozdobione wieloma różnymi napisami i grawerami wraz z logiem firmy. Korpus drewniany lakierowany, nieimpregnowany – w konsekwencji bardzo szybko pęcznieje na początku gry. Posiada 21 małych gwoździ, przez co nie można jej szybko rozłożyć i przeczyścić. Na tej harmonijce grali najwięksi mistrzowie, ona sama jest legendą. To moja ulubiona harmonijka – stosunek jakości do ceny jest fenomenalna: za około 100 zł masz instrument, na którym możesz grać koncerty z możliwością osiągnięcia prawie wszystkich technik gry na tym instrumencie. Jaką harmonijkę kupić? – właśnie tą Polecam!

Marine Band Deluxenieco droższa od modelu Classic. Posiada inne zakończenie pokryw: jest ono bardziej otwarte, co daje inne brzmienie, które jest bardziej wyraziste, acz równie głośne i pełne. W zestawie ładniejsze etui. Jest ulepszeniem w/w modelu, gra się na niej równie łatwo (wręcz lepiej). Korpus drewniany – jak podają producenci jest impregnowany – ale czasem pęcznieje. Jeżeli Cię stać, to warto dołożyć 30 zł i zakupić model Delux. Mocowana za pomocą śrub (4) – możliwość szybkiego zabiegu czyszczenia. Polecam zakup!

Blues Harp harmonijka nieco podobna do “Marinki” pod względem budowy, jak i cenowo; mają podobne wielkości ale ta jest nieco większa. Ten model ma drewniany grzebień, impregnowany – całkowity brak pęcznienia. Posiada nieco przytłumiony miękki  dźwięk. Pokrywy również zdobione przymocowane za pomocą śrub (2). Bardzo łatwo możemy wydobyć z niej dźwięk, jest bardzo podatna na podciągi, doskonała do improwizacji i akordowej gry. Również szybka możliwość demontażu i  czyszczenia. Polecam.

Pro Harp harmonijka średniego rzędu cenowego (ceny ulegają zmianom)  firmy Hohner. Jest cała koloru czarnego, posiada śruby (2) (możliwość szybkiego demontażu) oraz plastikowy czarny grzebień; ma  mocny metaliczny dźwięk wybrzmiewający nieco po zadęciu. Pokrywy skromne, matowe logo i nazwa. Grywalność harmonijki jest raczej niska, nie jest ona dobra do szybkich solówek. Jest toporna w porównaniu do Marine Band: trzeba użyć więcej siły, by wydobyć podciąg, a dźwięki nie są zawsze takie, jak byśmy tego chcieli. Nie jest za wygodna w trzymaniu, ale brzmienie ma w miarę ciekawe. Czarna farba ściera się, a kolor to duży atut tej harmonijki. Odradzam zakup, zwłaszcza ze względu na nieciekawe brzmienie w niskich tonacjach, w wyższych są jeszcze względne.

Big River Harpkolejny słabszy produkt Hohnera. Posiada metaliczny, głośny i bardzo przyjemny dźwięk, zbliżony do modelu Pro Harp. harmonijka jest srebronoczarna. Pokrywy srebrne, grawerowany napis, przymocowane za pomocą śrub (2). Korpus plastikowy czarny. Etui bardzo podobne do Blues Harpa. Harmonijka gra lepiej, gdy się rozgrzeje jak każdy plastik. Jest równie ciężka w graniu, co Pro Harp, czasami są problemy z wydobywaniem dźwięków. Samo brzmienie harmonijki jest dobre, wygląd również nie odstrasza. Osobiście jednak nie polecam zakupu!

Special 20harmonijka prosta, dobra dla początkujących i tania. Polecana przez wielu harmonijkarzy. Cena jest adekwatna do jakości dźwięku i wykonania. Pokrywy srebrne z dużym napisem, mocowanie śrubowe (2). Grzebień plastikowy czarny. Nie ma problemów z wydobywaniem dźwięków, jest bardzo kompaktowa, nadająca się w każde warunki. Ma ciepłe dźwięki podobne do “Marinki”, lecz nie ma zbyt dużej mocy, ogólnie brzmienie jest bardzo dobre. Polecam zakup!

Golden Melody –  całkiem fajna harmonijka, dobrze brzmiąca podczas akustycznego grania i nadaje się bardziej do overbendingu. Dobrze się prezentuję oraz ma ciekawy wygląd (kształt), zaokrąglone końce mają wielu zwolenników, bo dobrze leży w rękach. Z góry widzimy klucz wiolinowy, a na liniach nazwę Golden Melody. Posiada śruby, możliwość szybkiego demontażu. Plastikowy korpus w ciekawym kolorze. Posiada strój 12 equal temperament, czyli dwudźwięki grane akordowo lub “blokingiem” gryzą się, a melodie grane pojedynczymi dźwiękami brzmią ładnie.  Jej brzmienie jest matowe, jest to dobry i przyjemny instrument do gry melodyjnej. Polecam.

Blues Band najtańsza harmonijka Hohnera. Prezentuje się całkiem dobrze: duży grawerowany napis na całej długości harmonijki, plastikowy czarny korpus. Harmonijka może nie należy do najlepszych, ale do opanowania czystych dźwięków nadaje się jak najbardziej. Jest ciężka w graniu i fałszuje po jakimś czasie albo od razu, podciągi wykonuje się z trudnością. Za tak niską jednak cenę można uzyskać grywalny instrument. Grałem na niej 2 lata. Jeżeli nie jesteś pewien, jaką tonacje chcesz wybrać, to kup dwie, a koszt nie przekroczy 50zł. Doskonała do eksperymentów z tonacjami. Można ją szybko rozkręcić i przeczyścić. Osobiście jednak jej nie polecam!

Silver Starnieco droższa od Blues Band, ale gorsza. Srebrny napis na pokrywie przykręconej za pomocą śrub, korpus plastikowy. Dla początkującego nie jest to dobra harmonijka, bo można się zniechęcić do grania na tym instrumencie. Jest najgorszą produkcją tej firmy. Jest toporna, słabo wydobywa się z niej dźwięki, często jest rozstrojona i  piszczy. Nieszczelność i beznadziejne brzmienie to główne minusy. Szkoda nawet 25zł. Odradzam zakup!

Najtańsze harmonijki:

Jeżeli się zastanawiasz jaką harmonijkę kupić, tu znajdziesz odpowiedź!

C.A. SEYDEL SOHNE

Seydel 1847 Classic harmonijka z wyższej półki – droższa, ale cena adekwatna do jakości dźwięku i standardu gry. Ten model jest czołowym produktem tej firmy. Z wyglądu skromna, prosta harmonijka z grawerowanym dużym napisem 1847. Drewniany korpus zaimpregnowany! Bardzo szczelna. Ma zaokrąglone boki. Możliwość rozkręcenia i szybkiego czyszczenia. Harmonijkę polecam gorąco, nie powiem, że łatwo się na niej gra – bo gra się na niej wyśmienicie!! Posiada hartowaną stal na płytkach i specjalny stop metalu na stroikach, dzięki czemu ma taki doskonały dźwięk. Ma dłuższą żywotność.

Seydel 1847 Silver – bliźniacza wersja Seydel 1847, w tym modelu producent zastosował jednak polimerowy korpus. Ma bardzo krzykliwy wygląd, możliwość szybkiego demontażu i czyszczenia. Cała zrobiona ze stali nierdzewnej – harmonijka nie koroduje. Harmonijkę można myć w zwykłej zmywarce, co nadaje jej dodatkowego połysku. To nie żart, jest taka możliwość: po myciu wystarczy uderzyć nią w dłonie, żeby wyleciały krople wody i pozostawić do wyschnięcia. Harmonijka “nie do zdarcia”.

Seydel Big Six harmonijka sześciokanałowa, posiada stroiki z modelu 1847, tak że dźwięk jest rewelacyjny, drewniany korpus ze specjalnego rodzaju drzewa. Sprzedawany w zestawie z puszką jako etui i równocześnie jako komora rezonansowa, którą przystawiamy do tylnej części harmonijki. Model dość ekstrawagancki. Istnieje możliwość wybrania kanałów np. 1-6,(5-10).

Seydel Blues Session – jeden z tańszych modelów marki, ale bardzo solidnie wykonany. Fajnie zaokrąglony po bokach, dobrze się prezentuje i idealnie trzyma się go w dłoni. Korpus plastikowy, co za tym idzie trwały i szczelny. Do wyboru mamy obudowę classic oraz troszkę droższą opcję: obudowa antique (naprawdę godna polecania, ciekawy oldschoolowy wygląd). W zestawie harmonijkę dostajemy w eleganckim, poręcznym skórzanym etui oraz ze ściereczką do jej czyszczenia. Ogólne wrażenia wizualne bardzo pozytywne. Brzmienie harmonijki jest naprawdę wyśmienite, bardzo łatwo otrzymuje się dźwięki oraz wszelkie efekty takie jak overblow, growling, bardzo łatwo wychodzą podciągi na wszystkich kanałach, gra się naprawdę łatwo i przyjemnie. Harmonijki ta jest  bardzo trwała. Model jest naprawdę godny polecenia, moim zdaniem najlepsza harmonijka w swoim przedziale cenowym.

Seydel Blues Session Steel ulepszona wersja poprzedniczki w/w, posiada stalowe stroiki, które nadają jej wspaniałe miękkie brzmienie. Jest szybka, łatwa w grze, z łatwością uzyskuje się na niej wszystkie efekty. Jest jedyna w swoim rodzaju przez swój krzykliwy wygląd – harmonijka posiada plastikowy korpus o kolorze pomarańczowym, co dodaje jej animuszu. Posiada 2 śruby mocujące pokrywy z korpusem, więc istnieje szybka możliwość demontażu. Harmonijkę polecam wszystkim, sam jestem z niej bardzo zadowolony i nazywam ją mechaniczną pomarańczą.

Podsumowując zagadnienie, jaką harmonijkę kupić – ogólnie, każdy ma inne zdanie na temat swojej harmonijki i określonego modelu. Ja przedstawiłem Ci moje osobiste, subiektywne opinie na temat tych harmonijek. Czasami kupisz 2 takie same harmonijki w jednej tonacji, a będą stroić inaczej, nie zawsze producent się wywiąże. Silver Star’y sprzed 7-10 lat były dużo lepsze. Teraz harmonijki są produkowane taśmowo na skalę masową, przez to ucierpiało wykonanie instrumentu, jak i dokładność strojenia. Może się więc zdarzyć wszystko, np., że dzień po kupnie harmonijka się zniszczy lub zatkasz stroik przy graniu. Bądź świadom, że harmonijka jest instrumentem krótko żywotnym: przy intensywnym graniu wytrzyma miesiące, a rzadszym – ok. 2 lata. Nie ma na to reguły, przetestuj w sklepie harmonijkę na miechu, poproś o parę modeli i wybierz najlepiej brzmiący.

Jaką harmonijkę wybrać? Tą, na której będziesz grac regularnie!

Podobał Ci się artykuł?

Jaka była albo będzie Twoja pierwsza harmonijka ?

Komentarz zostaw wiesz gdzie 🙂

Komentarze Facebooka