JAKĄ HARMONIJKĘ KUPIĆ?

Dowiedz się jaką harmonijkę kupić? By nie stracić pieniędzy.

To standardowe pytanie, które nurtuje wielu harmonijkarzy: tych zaczynających się uczyć oraz już grających jakiś czas. Prawdą jest, że każdemu może przypodobać się inną harmonijką. Każdy z nas ma inne ręce czy usta, w konsekwencji jedni będą lubić, gdy harmonijka ustna będzie nieco większa, a ci o mniejszych dłoniach – instrument mniejszych rozmiarów. To jednak też nie jest regułą. Jedyna rzetelna metoda to kupić kilka różnych modeli harmonijek, nawet różnych firm. Wtedy sam odpowiesz sobie na pytanie, na której gra Ci się najbardziej komfortowo. Z wielu lat praktyki polecę Ci pewien system, dzięki któremu znalazłem instrument służący mi do dziś i nie mam problemu, jaką harmonijkę kupić.

Kupowałem każdą nową harmonijkę w innej tonacji oraz innego modelu. Po pewnym czasie miałem 7 różnych harmonijek i mogłem stwierdzić, na której gra mi się najlepiej. Sam grając kilka lat na Marine Band Hohner, która ma wąskie i blisko siebie położone kanały, postanowiłem zakupić Blues Harp Hohner i byłem nieco zawiedziony. Rozstaw kanałów był szerszy (standardowy), przez co grałem trochę wolniej, mniej dynamicznie, nie wspominając już o innym brzmieniu, które też mi nie odpowiadało. Są to jednak moje osobiste odczucia lub przyzwyczajenia, u Ciebie może być dokładnie odwrotnie.

jaka harmonijke kupic szczegoly

Zatem jaką harmonijkę kupić i wybrać? Podzielę to na dwie odpowiedzi:

– Jeżeli jesteś osobą, która zaczyna się uczyć i grać, to z firmy Hohner polecam Ci każdą oprócz Bluesband oraz Silverstar.

– Jeżeli już grasz jakiś czas, to w zależności od budżetu – około 120 zł: Marine Band Hohner, natomiast z większym budżetem – do 300 zł: Seydel BluesSession Steel albo sztandarowy model tej firmy 1847 Classic.

To moja odpowiedź na pytanie, jaką harmonijkę kupić. Sam odkrywałem to wiele lat i cieszę się, że teraz mogę dzięki temu dać Tobie wskazówkę i oszczędzić dużo czasu.
W przypadku gdy już wiesz na jakiej harmonijce chcesz grać, zapraszam do działu dotyczącego  nauki gry harmonijkowej tam dowiesz się o wiele więcej.

Już wiesz, jaką harmonijkę kupić?

Darmowy kurs gry na harmonijce

5-dniowy kurs e-mail z poradami i filmami, które nauczą Cię podstaw gry i zainspirują. 

Podaj e-mail i odbierz 5-dniowy kurs za darmo. ↓

.

Opisy poszczególnych modeli dwóch harmonijkowych firm w mojej osobistej ocenie, które powinny rozwiać Twoje wątpliwości na temat “ Jaką harmonijkę wybrać i kupić ” –  poniżej.

HOHNER

Marine Band Classic   bardzo elegancka harmonijka o niewielkich rozmiarach, z łatwością wydobywa się z niej dźwięki. Posiada nieco węższe kanały, dzięki czemu gra jest nieco trudniejsza dla początkujących, ale dodaje to większej ekspresji i dynamiki gry w późniejszym etapie nauki. Wydobyć można z niej soczyste i metaliczne dźwięki; można powiedzieć, że jest nieco piskliwa. Doskonała do gry pojedynczych dźwięków i akordów. Pokrywy są ozdobione wieloma różnymi napisami i grawerami wraz z logiem firmy. Korpus drewniany lakierowany, nieimpregnowany – w konsekwencji bardzo szybko pęcznieje na początku gry. Posiada 21 małych gwoździ, przez co nie można jej szybko rozłożyć i przeczyścić. Na tej harmonijce grali najwięksi mistrzowie, ona sama jest legendą. To moja ulubiona harmonijka – stosunek jakości do ceny jest fenomenalna: za około 100 zł masz instrument, na którym możesz grać koncerty z możliwością osiągnięcia prawie wszystkich technik gry na tym instrumencie. Jaką harmonijkę kupić? – właśnie tą Polecam!

Marine Band Deluxenieco droższa od modelu Classic. Posiada inne zakończenie pokryw: jest ono bardziej otwarte, co daje inne brzmienie, które jest bardziej wyraziste, acz równie głośne i pełne. W zestawie ładniejsze etui. Jest ulepszeniem w/w modelu, gra się na niej równie łatwo (wręcz lepiej). Korpus drewniany – jak podają producenci jest impregnowany – ale czasem pęcznieje. Jeżeli Cię stać, to warto dołożyć 30 zł i zakupić model Delux. Mocowana za pomocą śrub (4) – możliwość szybkiego zabiegu czyszczenia. Polecam zakup!

Blues Harp harmonijka nieco podobna do “Marinki” pod względem budowy, jak i cenowo; mają podobne wielkości ale ta jest nieco większa. Ten model ma drewniany grzebień, impregnowany – całkowity brak pęcznienia. Posiada nieco przytłumiony miękki  dźwięk. Pokrywy również zdobione przymocowane za pomocą śrub (2). Bardzo łatwo możemy wydobyć z niej dźwięk, jest bardzo podatna na podciągi, doskonała do improwizacji i akordowej gry. Również szybka możliwość demontażu i  czyszczenia. Polecam.

Pro Harp harmonijka średniego rzędu cenowego (ceny ulegają zmianom)  firmy Hohner. Jest cała koloru czarnego, posiada śruby (2) (możliwość szybkiego demontażu) oraz plastikowy czarny grzebień; ma  mocny metaliczny dźwięk wybrzmiewający nieco po zadęciu. Pokrywy skromne, matowe logo i nazwa. Grywalność harmonijki jest raczej niska, nie jest ona dobra do szybkich solówek. Jest toporna w porównaniu do Marine Band: trzeba użyć więcej siły, by wydobyć podciąg, a dźwięki nie są zawsze takie, jak byśmy tego chcieli. Nie jest za wygodna w trzymaniu, ale brzmienie ma w miarę ciekawe. Czarna farba ściera się, a kolor to duży atut tej harmonijki. Odradzam zakup, zwłaszcza ze względu na nieciekawe brzmienie w niskich tonacjach, w wyższych są jeszcze względne.

Big River Harpkolejny słabszy produkt Hohnera. Posiada metaliczny, głośny i bardzo przyjemny dźwięk, zbliżony do modelu Pro Harp. harmonijka jest srebronoczarna. Pokrywy srebrne, grawerowany napis, przymocowane za pomocą śrub (2). Korpus plastikowy czarny. Etui bardzo podobne do Blues Harpa. Harmonijka gra lepiej, gdy się rozgrzeje jak każdy plastik. Jest równie ciężka w graniu, co Pro Harp, czasami są problemy z wydobywaniem dźwięków. Samo brzmienie harmonijki jest dobre, wygląd również nie odstrasza. Osobiście jednak nie polecam zakupu!