Gra na instrumencie jest dla każdego, bez względu na wiek, płeć oraz status społeczny. Każdy czas w życiu człowieka, jest czasem dobrym do rozwoju, spełniania marzeń i znalezienia pasji. Nigdy nie jest za późno na to, aby się kształcić i doskonalić grę na instrumencie. Zważając na szeroki postęp w dostępie do materiałów służących do nauki, można się sprawnie uczyć przez Internet. Nie pozwalaj wmówić sobie, że jest już za późno. Dowodem na to są moje doświadczenia związane z nauką osób starszych, które przełamały strach i zaczęły uczyć się grać na instrumencie, jakim jest harmonijka.
Kilka powodów, dla których warto grać na instrumencie, w każdym wieku.
1. Gra na instrumencie ćwiczy pamięć i koncentrację – Podczas nauki gry na instrumencie angażujesz dużą część swoich zmysłów takich jak słuch, wzrok, dotyk. Pobudzasz mózg do działania i uczysz się skupiać na jednej rzeczy. Pracujesz również nad koordynacją swoich ruchów, poprzez opanowanie rytmu i techniki gry.
2. Rozwija inteligencję i sprawność mózgu. Opanowanie gry na instrumencie w podstawowym stopniu znacznie poprawia osiągnięcia w nauce od matematyki po literaturę. Wynika to z tego, że gra na instrumencie aktywuje czynność mózgu. Gra na każdym instrumencie to świetny trening umysłu, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, którzy chcą zachować sprawność swojego mózgu przez długie lata. Przypuszcza się, że nauka gry na instrumencie powoduje poziomu inteligencji nawet o 7 pkt IQ, oraz że osoby, które uczyły się gry na instrumencie, używają do odbioru muzyki obu półkul mózgowych, natomiast osoby, które się nie uczyły – tylko prawej.
3. Gra na instrumencie ćwiczy opanowanie i cierpliwość. Efekty gry na instrumencie, możesz osiągnąć wyłącznie, angażując się w naukę. To sprawia, że z czasem zauważasz zależność pomiędzy opanowaniem i cierpliwością a efektami swojej pracy, nie tylko na płaszczyźnie muzycznej, ale również w codziennym życiu. Muzyka ułatwia życie.
4. Poprawia umiejętności społeczne – umiejętność gry na instrumencie sprawia, że często stajesz się liderem w grupie. To z pewnością będzie skutkowało budowaniem większej pewności siebie.
5. Możesz grać w zespole – atutem jest fakt, że gra na instrumencie daje Ci możliwość podjęcia współpracy z różnymi zespołami, a to sprawi, że nauczysz się również współpracować i grać z innymi ludźmi. Może to być mały duet lub duży zespół. Jeżeli marzysz o dużych występach, nie stawiaj sobie ograniczeń. Uparcie dąż do osiągnięcia określonego celu.
6. Nauka gry na instrumencie łagodzi stres – gra na instrumencie jest świetnym środkiem antystresowym. Pełne skupienie na grze sprawi, że zapomnisz o bieżących problemach, które Ci towarzyszą, a w efekcie pozwoli spojrzeć na nie z innej, lepszej perspektywy. Muzyka jest również częścią leczenia w dziedzinie psychologii, co potwierdza jej siłę.
7. Muzyka jest terapią – badania dowodzą, że dzięki muzyce możemy zauważyć duże postępy u osób nawet po udarze. W codziennym życiu będzie to sposób na leczenie depresji, nerwicy oraz wielu innych zaburzeń.
8. Muzyka jest po prostu fajna – nie ma ludzi na świecie, którzy nie słuchają muzyki. Umiejętność gry na instrumencie jest przydatna na różnych płaszczyznach w życiu. Muzycy, nigdy nie żałują tego, że potrafią grać, a wręcz przeciwnie, sami często się tym chwalą. Dlatego myślę, Ty też, nigdy nie pożałujesz, że posiadasz umiejętność gry na instrumencie.
Gra na instrumencie dla dorosłych.
Sprawia, że dorośli ludzie odzyskują pasje, chęć do życia i sprawność umysłu. Wyniki przykładowego badania przeprowadzonego na starszych osobach podzielonych na 3 grupy grających:
– do jednego roku
– do 9 lat
– minimum 10 lat
Przedstawiły, że najlepsze wyniki w testach na najlepszą pamięć wzrokowo-przestrzenną miała grupa grająca najdłużej. Potrafili oni szybciej reagować na przestawione informacje, teksty i obrazki.
Czy osoba dorosła może nauczyć się grać?
Oczywiście! Osoby dorosłe, które same sięgają po instrument i podejmują decyzję o nauce gry, mają większą motywację oraz są bardziej świadome niż dzieci, które są wysyłane do szkoły muzycznej przez rodziców. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby osoby dorosłe nawet po 70 roku życia sięgały np. po harmonijkę ustną i uczyły się grać. Wielu naukowców dokonywało swoich największych życiowych odkryć po 50 roku życia jak np. Albert Einstein. Ty również możesz dokonać swojego największego muzycznego odkrycia!
Gra na instrumencie dętym dla dorosłych.
Jak wybrać pierwszy instrument dla dorosłej osoby. Z mojego doświadczenia wynika, że starsze osoby najchętniej sięgają po proste instrumenty. W pewnym wieku sprawność fizyczna staje się częściowo ograniczona. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na wielkość i wagę instrumentu. Według mnie idealnym instrumentem do gry w późniejszym wieku jest harmonijka ustna. Jej przewagą nad innymi instrumentami jest rozmiar, jest kompaktowa, co ułatwia jej transport. Nauka jest prosta i nie wymaga znajomości nut. Harmonijka ustna jest lepszym wyborem do nauki dla dorosłych niż akordeon czy pianino, przede wszystkim ze względu na stopień trudności w nauce gry.
Darmowy kurs gry na harmonijce
5-dniowy kurs e-mail z poradami i filmami, które nauczą Cię podstaw gry i zainspirują.
Podaj e-mail i odbierz 5-dniowy kurs za darmo. ↓
Gratulacje!
Za chwilę otrzymasz pierwszą darmowa lekcję na podany email.
Przygotowałem dla Ciebie specjalną ofertę, jeżeli chcesz nauczyć się grać na harmonijce, nie tracąc czasu i nie denerwując się, szukając najlepszego rozwiązania, proponuję Ci mój kurs gry, który nauczy Cię wszystkiego od podstaw. Otrzymasz go ode mnie w promocyjnej cenie, po wpisaniu kodu rabatowego.
Kurs jest multimedialny, zawiera ćwiczenia i nagrania do odsłuchania. Harmonijka posiada 10 kanałów oznaczonych cyframi, dzięki czemu nie potrzebujesz nut, a nauka opiera się głównie na cyafrach. Muzyka to wspaniały przyjaciel, skorzystaj z tej szansy, zdobądź dodatkową pasję i zaskocz swoją rodzinę i przyjaciół.